Korzyści płynące z zastosowania okien drewniano-poliuretanowych?
Wybór materiału, z jakiego zostaną wykonane okna to nie tylko kwestia estetyki, ale również parametrów technicznych oraz ceny. Wśród najpopularniejszych rodzajów okien wymienia się modele plastikowe, drewniane oraz aluminiowe. Każdy ten typ ma swoje wady i zalety. Przykładowo okna drewniane są trwałe, ale wymagają regularnej konserwacji. Okna plastikowe z kolei są tanie, ale mogą żółknąć i odkształcać się pod wpływem promieniowania UV. Okna aluminiowe natomiast są odporne na czynniki zewnętrzne, ale nie są najlepszymi izolatorami cieplnymi. Który rodzaj okna okaże się więc najlepszy? Rozwiązaniem wielu problemów jest montaż okien drewniano-poliuretanowych. O ich zaletach piszemy poniżej.
Co wyróżnia okna drewniano-poliuretanowe?
Okna drewniano-poliuretanowe to rodzaj okien wykonywanych z wysokogatunkowego drewna, które poddaje się obróbce termicznej, a następnie pokrywa warstwą poliuretanu. Tego rodzaju okna zachowują więc właściwości okien drewnianych, a ponadto dodatkowo zyskują wysoką odporność na uszkodzenia oraz nie wymagają regularnej konserwacji. Problemu nie stanowi też utrzymanie ich w czystości. W porównaniu do tradycyjnych okien drewnianych nie trzeba ich impregnować, gdyż warstwa poliuretanu dostatecznie chroni je przed wilgocią oraz wahaniami temperatur. Cecha ta sprawia, że okna drewniano-poliuretanowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć takich jak np. łazienki.
Poza tym warstwa poliuretanu chroni ramy okienne przed promieniowaniem UV, co sprawia, że w przeciwieństwie do okien plastikowych, modele drewniano-poliuretanowe nie żółkną ani się nie odkształcają. Są zatem bardzo trwale i przez lata zachowują swój pierwotny wygląd. Atutem okien drewniano-poliuretanowych jest też dobra izolacyjność termiczna. Okna są bardzo szczelne, przez co ciepło z pomieszczeń nie ucieka na zewnątrz. Ponadto dużą zaletą okien drewniano-poliuretanowych jest też ich wysoka estetyka. Tego rodzaju okna doskonale pasują zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jak i pomieszczeń urządzonych w klasycznym stylu.